poniedziałek, 16 marca 2015

Mapa świata

mapa świata, sznur,, kompas, stara mapa
A jak wygląda wasza mapa?

Witajcie Kochani!

Dzisiaj trochę więcej o NLP, o którym już wspominałam w pierwszym poście. NLP jak już zapewne wiecie lub pamiętacie to sposób kreowania własnego umysłu mające na celu zyskanie większej elastyczności w zakresie podejścia do świata.

Co to mapa?

Nieodłącznym elementem mówienia o NLP, jest wprowadzenie pojęcia mapy, Jednak mapa w NLP nieco różni się od pojęcia mapy, jakie używamy na co dzień. Pierwszą zasadniczą różnicą jest odejście od wyobrażenia mapy jako terytorium. Drugą ważną sprawą jest, że nasza mapa zamiast zaznaczonych dróg, miast, lasów itp, składa się doświadczeń, przekonań i naszych wyobrażeń o innych.

O przekonaniach napisałam w poście Zgubne przekonania, dzięki temu postowi dowiecie się najistotniejszych rzeczy o przekonaniach. Doświadczenia jak zapewne wiecie są to wszystkie rzeczy, które nas spotykają, i które mają wpływ na aktualizację naszego umysłu. Najciężej moim zdaniem jest dyskutować o pewnych wyobrażeniach lub założeniach, przez pryzmat których ocieniamy innych.

Elastyczność i kreatywność

Jak w takim razie być bardziej elastycznym? I co nam to daje? Najważniejszą korzyścią elastyczności jest łatwiejsze zrozumienie świata. Książki, szkolenia i różne programy na temat psychologi mówią, że żeby komuś pomóc trzeba się postawić w jego sytuacji. Najlepszym tego przykładem jest chyba myślenie dzieci, które zawsze myślą tak prosto, że przeciętnego dorosłemu pomysły dzieci nie zawsze przychodzą do głowy. I często żeby wygrać batalie na krzyki z dzieckiem trzeba zacząć gorzej się wydzierać niż dzieciak. Najczęściej takie zachowanie skutkuje natychmiastowym spokojem (sprawdzone, przetestowane i nawet opisywane w książkach).

A co kreatywność ma do elastyczności i w ogóle do NLP? Jeśli już umiemy przyjąć punkt widzenia innych to najczęściej wystarczy tylko odrobina kreatywności i pomysłu jak nowo zdobyte doświadczenia zastosować odpowiednio w praktyce lub po prostu dzięki kreatywności stworzyć historię, która pozwoli nam dostosować nasze zachowanie na lepsze. Wyobraźmy sobie że mamy do czynienia z wyjątkowo upierdliwym kolegą z pracy, jednak umiejąc dopisać sobie historię o tym, że w domu ma problemy z żoną, dziećmi, a dodatkowo do domowych awantur włączają się teściowie, to zaczynamy rozumieć że każdy drobny problem w pracy jest przez niego rozwiązywany krzykiem. I wtedy zamiast kontynuować krzyki lub złośliwości łatwiej nam pomóc temu koledze w rozwiązaniu przynajmniej problemów służbowych.

W dzisiejszym poście napisałam nieco wstępu do początku uczenia się się na temat NLP. Najważniejszą rzeczą dzisiaj jest zapamiętanie czym jest mapa w NLP oraz co oznacza bycie elastycznym w myśleniu.

Do następnego postu,
Pozdrawiam Ania :)

Etykiety: , , , ,

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna